svētdiena, 2013. gada 11. augusts

SPIRULĪNS


Spirulīnas ir zilaļģes jeb ciānbaktērijas. Uztura bagātinātājiem parasti izmanto divas spirulīnu sugas - Arthrospira platensis un Arthrospira maxima. Mūsdienās spirulīnas dabā ir sastopamas tikai dažos ezeros Meksikā un Āfrikā, tādēļ tā tiek rūpnieciski audzēta vietās, kurās ir piemērots klimats - Japānā, Ķīnā, ASV (Kalifornijā, Havaju salās).

Spirulīnas sastāvā ietilpst:
•vitamīni: B1, B2, B3, B6, B12, niacīns, biotīns, folskābe, vitamīns C, E vitamīns, β-karotīns;
•minerālelementi: Ca, Fe, Mg, Zn, K, Na, Mo, Mn, Cu, Se;
•pigmenti: karotinoīdi, hlorofils, fikocianīns;
•ω-3 un ω-6 taukskābes;
•proteīni;
•polisaharīdi.

Pielietošana
Profilaktiski bērniem, veciem cilvēkiem, grūtniecēm, zīdītājām un cilvēkiem, kuriem ir emocionālas un fiziskas pārslodzes, lai uzturētu veselību un augstu dzīves tonusu, lai samazinātu nogurumu un ātri atgūtu spēkus pēc slimības.
Sportistu uzturā, kā pilnvērtīgs olbaltumvielu avots un papildus enerģija. Ir noskaidrots, ka spirulīns paaugstina izturību.

To cilvēku uzturā, kuri dzīvo ekoloģiski nelabvēlīgos reģionos vai saskaras ar kaitīgu vidi savas profesionālās darbības rezultātā. Spirulīns izvada no organisma smago metālu sāļus, radionukleotīdus, toksīnus un uzlabo organisma adaptāciju apkārtējās vides mainīgos apstākļos.

Profilaksei, arī anēmijas gadījumā, kuru izraisījis nepilnvērtīgs uzturs, asins zudums, grūtniecība. Spirulīna efektivitāti nosaka tās sastāvā ietilpstošais Fe, vitamīns E, vitamīns B12, folsskābe, neaizvietojamās aminoskābes un hlorofils.

Profilaksei, arī pie kuņģa-zarnu trakta saslimšanas gastrītu, kuņģa čūlu, kolītu, pankreatītu, hepatītu, aknu cirozi, disbakteriozi. Spirulīnā ir augsts dabīgo antioksidantu saturs (karotīns, vitamīns E, cinks, selēns, polinepiesātinātās taukskābes), kuriem piemīt šūnu membrānu stabilizējošas īpašības, pretiekaisumu, prettūsku un reģenerējošas īpašības. Pretčūlu iedarbība ir saistīta ar hlorofila esamību.

Sirds slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzlabo stāvokli aterosklerozes, hipertonijas, sirds išēmiskās slimības gadījumos. Spirulīns normalizē asinsvadu tonusu, izvada lieko holesterīnu, polinepiesātinātās taukskābes normalizē lipīdu apmaiņu, samazina asins sastāvā triglicerīdu un lipoproteīdu līmeni, antioksidanti normalizē lipīdu oksidācijas procesu.

Lai nodrošinātu pilnvērtīgu uzturu slimajiem ar cukura diabētu, kā olbaltumvielu, vitamīnu, mikroelementu avots, kuri regulē vielmaiņu, iedarbojas uz šūnas membrānās esošajiem insulīna receptoriem tādā veidā paaugstinot to hormonu jutību. Tas ļauj samazināt insulīna devu un samazina sarežģījumiem iespējas.

Lai samazinātu aptaukošanos, jo spirulīnā esošās aminoskābes iedarbojas uz galvas smadzeņu hormonu metabolismu, tādā veidā pazeminot apetīti, pigmenti fikocianīns normalizē vielmaiņu, bet šķiedrvielas stimulē kuņģa darbību.

Imunitātes stiprināšanai, onkoloģisko slimību profilaksei un, lai samazinātu staru terapijas kaitīgās blakusparādības. To nodrošina karotinoīdi un citas bioloģiski aktīvās vielas.

Lietošana un ieteicamās devas
Eksperimentos noskaidrots, ka spirulīns:
•Ir netoksisks, ar antioksidanta, šūnu membrānas stabilizējošām un imunostimulējošām īpašībām.
•Ir aknu darbību stimulējošs, normalizē replikācijas un transkripcijas procesus.
•Aizsargā šūnas no jonizējošiem starojumiem.
•Sekmē smago metālu un radionukleotīdu izvadi no organisma.
•Stimulē asinsradi un vielmaiņu.
•Samazina kordorona kaitīgo iedarbību plaušās un aknās.
•Samazina pneimopātijas.
•Ir kardioprotektors hipoksijas gadījumā.
•Palielina asinīs aktīvo neitrofilu daudzumu.
•Inhibē grampozitīvo un gramnegatīvo mikroorganismu augšanu un attīstību.
•Samazina holesterīna līmeni asinīs.
•Visi klīniskie izmēģinājumi veikti izmantojot vispārklīniskās un laboratorijas instrumentālās metodes pacientu izmeklēšanai. Tika iegūti šādi rezultāti:
Kardioloģija
Lietojot spirulīnu, uzlabojās miokarda darbība. Samazinājās holesterīna, lipoproteīdu un triglicerīdu līmenis. Tas ir saistīts ar polipiesātināto taukskābju normalizējošu iedarbību uz lipīdu apmaiņu. Jāatzīmē, ka attiecība starp polipiesātinātajām taukskābēm Omega-3 un Omega-6 spirulīnā ir cilvēka organismam optimāla. Linolskābe ir prostoglandīnu, kuri piedalās asins spiediena regulēšanā un holesterola sintēzes avots. Augsts antioksidantu saturs nosaka spirulīnas kardioprotektorās īpašības un padara to neaizvietojamu visu sirds un asinsvadu saslimšanu ārstēšanā un profilaksē.

Imunoloģija
Imūnsistēmas atkarību no olbaltumvielu, ogļhidrātu, vitamīnu, makro un mikro elementiem ir apstiprinājuši neskaitāmi eksperimenti.

Hematoloģija
Visos gadījumos, kad tika lietota spirulīna, tika konstatēta tās spēja stimulēt asins veidošanos. To nosaka augsts biopieejamā dzelzs, vitamīna E, B12, folijskābes un hlorofila saturs. Zinātnieki ir konstatējuši hemoglobīna un hlorofila molekulu ķīmiskā sastāva līdzību. Lietojot spirulīnu, šūnu vielmaiņai pieejamais hlorofils, lieliem blokiem tiek izmantots hemoglobīna biosintēzē. Šajā gadījumā asinsrades process saīsinās no 30 stadijām līdz 10.

Gastroenteroloģija
Veicot duodenālo zondēšanu ir noskaidrots, ka spirulīnai piemīt žults izdali stimulējošas īpašības, tāpēc to var izmantot kompleksai žultsvadu diskinēzijas ārstēšanai. Vairākās klīnikās ir pētīta spirulīnas ietekme uz hronisku hepatītu norisi. Visos gadījumos ir novērota slimības aktivitātes samazināšanās. Ņemot vērā visu bioloģiski aktīvo spirulīnas sastāvdaļu biopieejamību, augsto pilnvērtīgas olbaltumvielas saturu, to var lietot, kā diētisku produktu praktiski visās gremošanas trakta saslimšanās, mākslīgai barošanai ar zondi pēcoperāciju periodā, apdegumu gadījumos un citās patoloģijās. Visās atskaitēs par klīniskiem pētījumiem ir atzīmēta kuņģa- zarnu trakta darbības uzlabošanās. Ja ir vēdera aizcietējumi, spirulīnu jālieto tukšā dūšā kopā ar lielu ūdens daudzumu. Ja ir caureja spirulīna jālieto ēšanas laikā, vai pēc tās samazinot uzņemamā šķidruma daudzumu.

Traumatoloģija un ortopēdija
Spirulīna tika lietota slimniekiem pēc operācijām, endoprotezēšanas, ilgstoši nesadzīstošam rētām un ar lēni saaugošiem kaulu lūzumiem. Pēc ceļgala un gūžas endoprotezēšanas, lietojot spirulīnu, tika novērota asins kvalitātes un minerālvielu apmaiņas uzlabošanās. Uzlabojās eritrocītus, leikocītus un imunitāti raksturojošie rādītāji. Spirulīnas izmantošana kompleksas terapijas sastāvā, paātrināja reģenerācijas procesus ilgstoši nedzīstošu lūzumu un brūču gadījumos. Ārstējot apdegumus, spirulīnu lietoja iekšķīgi un ārīgi, apstrādājot brūces. Lietojot ārīgi, tai pievienoja 5% anestezīnu, lai samazinātu kairinājumu. Tas nodrošināja apdeguma brūces ātrāku apžūšanu un sadzīšanu.

Gerontoloģija
Spirulīna iedarbojas dažādos organisma dabiskas novecošanas posmos. Tā normalizē olbaltumvielu, tauku un minerālvielu apmaiņu. Spirulīnai ir antioksidanta un šūnu membrānas stabilizējošas īpašības. Tā labvēlīgi ietekmē aknu darbību. Būdama lielisks enterosorbents, spirulīna koriģē lipīdu apmaiņu un satur daudz taukskābes. Spirulīna samazina holesterīna un triglicerīdu līmeni asinīs, veicinot aterosklerozes ārstēšanu un profilaksi. Spirulīnas lietošana novērš priekšlaicīgu novecošanu un samazina medikamentzās intoksikācijas.

Narkoloģija un psihiatrija
Spirulīnas pielietošana narkomānijas un alkoholisma kompleksā ārstēšanā ļauj īsākā laikā noņemt abstinences sindromu un samazināt tieksmi pēc narkotikām, alkohola. Labvēlīga spirulīnas ietekme novērojama astēniska un astēno neirotisku stāvokļu terapijā. Šajos gadījumos novērota miega uzlabošanās un dzīves tonusa paaugstināšanās. Spirulīnu labi var izmantot, kā kompleksas ārstēšanas terapijas sastāvdaļu, depresijas ārstēšanai.

Dzemdniecība
No mātes veselības, tās pilnvērtīga uztura ļoti lielā mērā ir atkarīga grūtniecības norise, augļa attīstība un veselīga bērna dzimšana. Spirulīna būdama olbaltumvielu, vitamīnu, minerālvielu komplekss, var papildināt bioloģiski aktīvo vielu deficītu grūtniecēm un barojošām mātēm, bez jebkādiem blakusefektiem. Tika pētīta spirulīnas ietekme uz grūtnieci un augli hipoksijas gadījumā. Jau pirmās nedēļās laikā uzlabojās augļa stāvoklis, kurš tika vērtēts pēc vairākiem parametriem. Stabilizējās sirds un asinsvadu sistēmas darbība. Pozitīva dinamika tika novērota augļa fizikālajos rādītājos (kustības, elpošana, muskuļu tonuss). Anēmijas ārstēšana grūtniecēm ir visai aktuāla problēma, jo šādu patoloģiju īpatsvars pieaudzis 7-10 reizes. 40-70 % grūtnieču cieš no anēmijas, kura attīstās otrajā un trešajā trimestrī. Spirulīnas lietošana ļauj normalizēt asinīs eritrocītu, hemoglobīna, dzelzs un olbaltumvielu saturu. Lielāku efektu uzrādīja spirulīnas izmantošana grūtniecības sākuma posmā.

Pediatrija
Veiktajos izmēģinājumos spirulīna tika dota bērniem no Černobiļas avārijas seku likvidatoru ģimenēm. Bērni atpalika no vienaudžiem attīstībā un tāpēc atradās dispansera uzraudzībā. Lietojot spirulīnu, bērni pieņēmās svarā, tiem paaugstinājās izturība un citi fiziskās sagatavotības rādītāji. Asinīs palielinājās eritrocītu daudzums un uzlabojās sirds- asinsvadu sistēmas darbība. No bērniem, kuri lietoja spirulīnu 2x gadā pa 30 dienu cikliem, 74,8 % neslimoja ar ARS. Lietojot spirulīnu, vieglāk koriģējās kuņģa- zarnu trakta darbība.

Ir dati par spirulīnas pielietošanu bērniem, kuri cietuši no Černobiļas avārijas sekām. Tās izmantošana 5g diennaktī, 20 dienu periodā samazināja urīna radioaktivitāti par 50%, asinīs palielinājās T limfocītu skaits un hormonu daudzums. Spirulīnas izmantošana bronhiālās astmas, atoliskā dermatīta, dermatorespiratorā sindroma gadījumos ļāva paaugstināt ārstniecisko pasākumu efektivitāti. Tika novērota ādas iekaisumu samazināšanās bērniem ar atolisko dermatītu un elpošanas orgānu funkcionalitātes uzlabošanās astmas slimniekiem. Tāpat ir novērots, ka spirulīna samazina cukura daudzumu asinīs.

Visā spirulīnas izmēģināšanas gaitā netika novērotas alerģiskas reakcijas, vai citas nevēlamas komplikācijas. Spirulīnu var lietot ilgstoši, tā ir uztura sastāvdaļa un ir absolūti nekaitīga.

http://www.draugiem.lv/#/dabarunaa/news/?p=10321231