sestdiena, 2017. gada 12. augusts

12 veidi kā nomierināties un nenervozēt

https://gintafiliasolis.wordpress.com/2017/08/12/12-veidi-ka-nomierinaties-un-nenervozet/

Mums katram ir gadījies meklēt veidus, kā uzlabot savas dzīves kvalitāti, un tajos brīžos, kad kāds notikums vai cilvēks mūs izsitis no līdzsvara, censties rast veidus, kā nomierināties un nestresot. Psihoterapeiti piedāvā saviu palīdzību, jogas skolas – savu. Taču ir sensenas metodes, kas to palīdzēs izdarīt ātri un vienkārši, bez liekiem tēriņiem.

1. veids: Novērst savu uzmanību uz ko citu

Šis veids palīdzēs noņemt emocionālo spriedzi brīžos, kad esi noķerts slazdā, iespiests stūrī un nekur nevari aizmukt..
Piemēram, sēdi plānošanā un klausies savā bosā, pamazām sāc uzvilkties, bet saproti, ka nav kur sprukt, taču… šajā brīdī iedomājies kaut ko neitrālu un kādu mirkli padomā par to.

Piemēram: “Cik skaists manikīrs ir tai meitenei galda otrā pusē…. Interesanti, kuru meistaru viņa apmeklē?” Šis veids strādā tikai tad, kad tu pats saproti šādas stratēģijas izdevīgumu un nevēlies klausīties nepatīkamajā un vēlies neredzēt to. Ja tev pašam patīk uzvilkties un meklēt kašķi – tad tā ir tava darīšana.

2. veids:  Iziet no tracinošās situācijas (emocionālas zonas)

Tevi kaut kas apbēdināja kādās dzimšanas dienas svinībās? Piknikā? Ir kāda grupa, lapa sociālajos tīklos, kurā nemitīgi notiek kas nepatīkams? Ir kadi cilvēki draugu sarakstā, kas tracina?
Tad ātri un pavisam izej no šīs grupas. Nobloķē provokatoru, bezkauņu, muļķi vai vispar izdzēs savu profilu.
Ātri izsauc taksi ( te nav jēgas ekonomēt) sabučo saimnieci un traucies mājās – prom no šašlikiem, no tusiņa, prom no tās emocionālās zonas, kas tevi tracina.

3. veids: Padzeries ūdeni

Pirmais, ko piedāvā cilvēkam, kuram noticis kas briesmīgs, ir glāze tīra ūdens. Tas kupē visas zinātnei zināmās lēkmes. Ūdens “palaiž” organisma pašrehabilitācijas mehānismu. Visbiežāk cilvēkiem paliek slikti divās situācijās – kad notiek histērija un organisma atūdeņošanās – un tās laikā netiek pamanītas.
Par cik retais no mums klausās savā organismā, mēs parak daudz dienas laikā dzeram kafiju, tēju, dažādus dzērienus, bet – ne tīru ūdeni, tad gandrīz visiem notiek organisma atūdeņošanās. Tūlīt pat izdzer glāzi ūdens un lasi tālāk!

4. veids:  Iesaisties kādā aizraujošā un interesantā lietā

Šis veids labi noder tad, ka tevi nevar “atlaist”, kad esi iestrēdzis pārdzīvojumos “Re, kādi viņi, bet es! Viņiem visiem…” Šo situāciju vari pārtraukt ar kaut ko, iespējams, pat muļķīgu vai bezgaumīgu. Piemēram, detektīva lasīšanu. Datorspēli. Medībām. Kolekcionēšanu. Jebko. Šajā brīdī ir svarīgi iesaistīties intrigā, detektīvā, dinamiskā notikumu attīstībā, medībās, spēlē, lidojumā.
Tu pats zini, kas var tevi aizraut un iepriecināt. Katram no mums tas ir kas savs – individuāls. Taču šajā gadījumā ir ļoti svarīgi prast apstāties un nenodarīt ļaunu citiem.

5. veids: Fiziskā izlāde

Šo veidu zin gandrīz visi, taču, kā jau parasti, cilvēki ir slinki un neizmanto to. Bet es vēlreiz atgādināšu, ka fiziskā slodze palīdz noņemt stresu:
— pastaiga,
— peldēšana,
— ģenerāltīrīšana
— sekss,
— krāmu izmešana,
— darbs dārzā,
— deja,
— grīdu mazgāšana un veļās mazgāšana ar rokām
Tas viss atslābina saspringtos muskuļus un noņem stresu. Veļas mazgāšana ar rokām un ģenerāltīrīšana palīdz tikt galā ar bēdām – tā mācīja arī kāds vecs, gudrs ārsts un to ieteica saviem pacientiem.

6. veids: Kontakts ar ūdeni

Trauku mazgāšana ir bezmaksas hipno-psihoterapijas seanss. Tīra, burbuļojoša ūdens skaņa noņem nogurumu un aiznes sev līdzi visus netīrumus – kā sadzīves, tā arī emocionālos.
Vēl bez trauku mazgāšanas ir vispārzināmā klasika: ieej dušā vai vannā, aizej uz pirti, agri no rīta aizej izpeldies jūrā, ezerā, avotā vai upē. Atvēsinies un esi tuvāk dabai.

7. veids: Stresainā notikuma pozitīvais refreimings

Refreimings – cilvēka attieksmes izmainīšana par kādu parādību, notikumu utt., pašu notikumu nemainot..Par to rakstīts ir gana daudz un bieži, tāpēc neatkārtošos. Vienkāršs piemērs:
«Cik lieliski, ka es šovasar nekur nebraukšu! Beidzot varēšu apmeklēt savus angļu valodas kursus un fitnesa klubu! Kad es vēl varētu  tādu greznību atļauties? Vasarā ir tik daudz dažādu atlaižu, tā kā es vēl labi ieekonomēšu!»

8. veids: Varēja būt vēl sliktāk, citiem ir vēl grūtāk

Tevi neapmierina notikuma iznākums? Iedomājies, ka tas varēja būt vēl sliktāks. Iedomājies, ka citiem cilvēkiem ir vēl sliktāk. Par to nevajag priecāties, taču ir situācijas, kad šī metodika palīdz. Esi pateicīgs par to, ka tava situācija nav sliktākā un, var izrādīties, pat ļoti laba un audzinoša.

9. veids: Smiekli nogalina visu briesmīgo un “briesmīgi svarīgo”

Humors, izsmiešana, svarīguma pazemināšana, ir sena metode cilvēces kultūrā, kas vienmēr palīdzējusi, jau sākot no neolīta laikmeta. Pateicos vectētiņam Bahtinam par viņa terminu “karnevāla -smieklu kultūra”. painteresējies. (https://lv.wikipedia.org/wiki/Karnev%C4%81la_kult%C5%ABra)
Paskaties kādu smieklīgu multeni, kādu komēdiju. Stress pazudīs un veselība uzlabosies.

10. veids: Skaiti līdz 10

Vienkārši skaiti līdz 10 un kontrolē savas ieelpas un izelpas. Klusiņām, pie sevis. To rekomendē arī ārsti un sporta treneri.

11. veids: Paraudi

Raudāšana noņem stresu. Kopā ar asaru šķidrumu organismu pamet toksiskās vielas, kas veidojas stresa hormonu ietekmē. Nevari raudāt par savu sāpi – atrodi kādu aizkustinošu tēmu un speciāli paraudi par to. (Man ir dažas filmas, kuras skatoties n-to reizi, es vienmēr raudu, un berni jau zin, kurā brīdī tas notiks, un visi ieinteresēti skatāš: vai atkal?! G.FS)

12. veids: Izrunā visu, kas uz sirds

Izrunāšana vai verbalizācija – neskaidrās problēmas noformulēšana skaidros vārdos. Lieliska lieta! Bet vēl labāk – uzrakstīt to visu uz papīra garā vēstulē, neaizsūtot to adresātam.
Avots: http://psifactor.info
Tulkoja: Ginta FS
P.S. Ir vēl vairākas brīnišķīgas tehnikas, kuras es izmantoju sevis nomierināšanai.
Viena no tādām – KLAUVĒŠANA vai “emocionālas brīvības tehnika”, par kuru daudz runā un savā praksē izmanto Džo Vitale viens no grāmatas “The Secret” autoriem.
Par to runā arī latviešu makrobiotikas speciālists Roberts Lācītis.

http://www.lacisaskola.lv/?q=node/14

Vēl viena lieliska metode ir tehnika “Kļuč”:

Veiksmi jums!