svētdiena, 2015. gada 13. decembris

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms.
Lai iemācītos valdīt pār savām emocijām, nepieciešams mācēt klausīties un galvenais – dzirdēt savu ķermeni.
Ja cilvēks pastāvīgi izjūt izsalkumu, cieš no bezmiega vai, otrādi, noguļ lielu daļu sava brīvā laika – tās ir iekšējās nelīdzsvarotības pazīmes. Katram cilvēkam ķermenis darbojas saskaņā ar savu scenāriju. Eksistē savstarpēja saikne starp to, kā mēs domājam, ķermeņa uzvedību un kaišu rašanos, slimībām uz stresa pamata, depresiju, aizvainojumiem un bailēm.
Gadās, ka cilvēks cieš fiziskas mocības – sliktu dūšu, galvassāpes, muguras sāpes – bez redzama iemesla, aiziet uz pārbaudēm un saņem slēdzienu, ka pēc būtības noviržu no normas nav. Psihologi, ārsti un fitnesa metodiku autori piedāvā daudz dažādus veidus, kā saklausīt savu ķermeni un pārņemt emocijas savā kontrolē. Mēs izvēlējāmies 9 vienkāršas un iedarbīgas tehnikas, kuras varēsit izmantot, lai kļūtu laimīgāki un atgūtu veselību.

APSTĀDINĀM AGRESIJU
Katru dienu mēs nokļūstam konflikta un stresa situācijās, taču dzīvi tikai tāpēc jau neapturēt, ka mūs daudz kas kaitina. Toties apturēt sagrābjošās naida, dusmu un niknuma sajūtas ir pilnībā iespējams. Pēc tam darbā, transportā, ģimenē apspriest aktuālos jautājumus kļūst vienkāršāk.
1. Vispareizākais veids, kā apklusināt mutuļojošo niknumu vai aizvainojumu – sakārtot elpošanu. Stresa situācijā cilvēks elpo ar krūtīm, sagrupējot spēkus uz sasprindzinot muskuļus. Guļošs zīdainis, kurš atrodas pilnīgā drošībā, elpo ar vēderu. Dziļi ievelciet elpu, sākumā piepildot ar gaisu vēderu, bet pēc tam jau krūtis. Uz izelpu – apgrieztā secībā. Pēc neilga laika sajutīsit, ka esat atbrīvojies, un spēsiet turpināt rīkoties mierīgi.
2. Svarīgi attīstīt prasmi ātri pārslēgties no agresijas uz rāmumu. Ja jūs ātri saniknojaties, bet nomierināties lēni, tad pamēģiniet vingrinājumu „Dzīvnieks-cilvēks”. Sperot soli uz priekšu, kliedziet, lamājieties, sasprindziniet dūres un žokli. Sperot soli atpakaļ, atslābinieties, pievēršot uzmanību muskuļiem.
3. Situācijās, kad nepieciešams rīkoties, bet nav iespējams (piemēram, satiksmes sastrēgumā), veiciet vingrinājumu „Iekšējais stars”. Iedomājieties gaišu staru, kas cauri visam ķermenim virzās no pakauša līdz pēdām. Virzības laikā iedomājieties, kā izlīdzinās grumbas, pazūd nogurums, parādās smaids.
NOŅEMAM DIENAS SASPRINGUMU
Uzkrājušās emocijas bojā noskaņojumu vakarā, neļauj aizmigt, ietekmē miega kvalitāti un mūsu rītu. Ne vienmēr iespējams noteikt trauksmes cēloni, tāpat arī to novērst. Tas viss paliek mūsu ķermenī un, lai sasniegtu miera stāvokli, nepieciešams rīkoties caur to.
1. Iegrimšana ķermenī. Pats vienkāršākais veids – apgulties un pilnībā atslābināties. Taču, ja situācija ir ielaista, tas ne vienmēr izdosies ar pirmo reizi. Relaksācija nedrīkst būt uzspiesta, vienkārši ieklausieties tajā, ko jūt ķermenis – kur sāp, kur saspringums, kur patīkams nogurums.
2. Smagumam, kas iekšēji nosēdies, nepieciešama izlādēšanās. Ja esat redzējuši, kā, guļot uz muguras, „spārdās” mazi bērni, nebūs grūtības to atkārtot. Šīs kustības iesaka apvienot ar kliedzieniem „Nē!” un „Kāpēc?”. Tas palīdz izdzīvot apspiestas sajūtas.
3. Tehniku „Budas smaids” piedēvē daoistiem. Mērķis – sasniegt samierināšanos un laimi. Budas smaidu nedrīkst radīt sejas muskuļi, tam jāparādās no iekšienes. Aizverot acis, pamēģiniet nomierināties un sajust, kā jūsu lūpu kaktiņi pielīst ar siltumu un izplūst.

VEIDOJAM KONTAKTU AR ĶERMENI
Lai „nesaslimtu” no grūtsirdības, bēdām vai pārslodzes, nepieciešams labi zināt, uz ko un kā mūsu organisms reaģē. Arī šo saikni iespējams attīstīt.
1. Uzrakstiet „vēstuli savam ķermenim”. Ko jūs par to domājat, kā pret to izturaties, ko plānojat mainīt. Pārsēdieties citā vietā un uzraksties atbildi. Rezultāts ļauj atklāt daudz par to, kā patiesībā jūs pret sevi attiecieties.
2. Ne jau velti mums gribās kliegt, kad esam dusmīgi, un raudāt, ja ir smagi un skumji. Balss terapija piedāvā sajust ķermeni caur balsi. Dziedāt iespējams ne tikai ar balssaitēm. Pamēģiniet „laist” balsi no krūtīm, vēdera, gurniem un potītēm. Palīdziet sev ar roku kustībām. Leģendārais Fjodors Šaļapins atzinās, ka pēc sarežģītām uzstāšanām viņam sāpēja viss ķermenis, tai skaitā pēdas. Regulāri trenējoties ar balsi, iespējams iemācīties izdzīt sāpes un noņemt stresa radītu saspringumu.
3. Viens no deju terapijas vingrinājumiem – ķermeņa daļu deja. Nepieciešams atsevišķi kustēties ar rokām, galvu, vēderu, pleciem un kājām. Rezultātā noteiksiet, ar ko bija grūtāk dejot. Ja tā ir galva, tad problēma saistīta ar lēmumu pieņemšanas ātrumu, gurni nozīmē seksuālu aizturi, ceļi – vēlmi virzīties uz priekšu.

Rūpes par veselību ietver arī saslimšanu profilaksi un laicīgu vēršanos pie ārstiem, taču, kā nākas patstāvīgi izzinot savu organismu un iemācoties uz to iedarboties, jūs spēsit novērst daudzus sarežģījumus. Un daudzos gadījumos zāles jums vienkārši nevajadzēs.
Avots: www.econet.ru
* No krievu valodas tulkoja Kaspras speciāli priekš www.garavasara.com

http://garavasara.com/articles/iemacities-ieklausities-sava-kermeni