sestdiena, 2015. gada 30. maijs

Interesanti fakti: Viss par un ap gailenēm.



Gailenes, ko mūsdienās mēdz dēvēt par meža karalienēm, uzturā izmantoja jau Senās Romas impērijas laikā. Turklāt Francijā 17.gadsimtā gailenes tika uzskatītas par delikatesi, tādēļ ilgu laiku šīs sēnes bija atrodamas tikai uz aristokrātu galda, stāsta restorāna Lido personāls, kurš ievācis dažādus interesantus faktus par šīm meža sēnēm.

Tā, piemēram, normandieši uzskatīja, ka gailenes veicina seksuālo iekāri, šī iemesla dēļ tās bija neatņemama līgavaiņa kāzu maltītes sastāvdaļa.
Gailenes ir arī vienas no vitamīniem bagātākajām sēnēm. A vitamīna koncentrācija gailenēs ir tikpat augsta kā burkānos, tas uzlabo ādas veselību, stiprina kaulus un imūnsistēmu. Savukārt C vitamīna koncentrācija gailenēs ir tikai nedaudz mazāka kā citrusaugļos, upenēs un ķiplokos. C vitamīns ir ļoti svarīgs imūnsistēmas stiprinātājs un palīdz organismam cīnīties ar infekcijām.
Ja pievēršas leksikoloģijai, vārda «gailene» tulkojums angļu valodā ir «chanterelle». Vairākās pasaules valstīs, piemēram, Itālijā un Francijā, ir arī šāds sieviešu vārds. Tiesa, tas nebūt netiek tulkots kā sēne. Itāļu valodā šis vārds tiek skaidrots kā «putna dziesma», bet franču valodā – kā «akmeņaina vieta».

Gailenes ir sastopamas ne tikai Eiropas mežos. Tās aug un tiek celtas galdā arī Meksikā, Himalaju kalnu reģionā, kā arī daudzviet Āfrikā.
Latvijā gaileņu sezona sākas ap Jāņiem un beidzas līdz ar pirmajām rudens salnām. Tomēr siltās ziemās kādu sēni var atrast arī decembrī vai pat janvārī. Piemēram, 2013.gada ziemā kāds daugavpilietis devās uz mežu pēc Ziemassvētku eglītes. Zem noskatītā koka viņš atrada gailenes, stāsta Lido pārstāvji.

2013.gadā Latvija eksportēja 72 286 kg gaileņu, kuru kopējā vērtība sastādīja 315 875 eiro. Visbiežāk Latvijas gailenes tiek eksportētas uz Zviedriju un Lietuvu.

Mūsdienās gailenes izmanto ne tikai pārtikā. Piemēram, Nigērijā no tām ražo arī sejas un ķermeņa kopšanas kosmētiku. Kalifornijā katru gadu norisinās. gailenēm veltīts festivāls Big Sur Chanterelle Festival & Cook-Off, kura centrālais notikums ir pavāru sacensība par oriģinālāko gaileņu pagatavošanas recepti.
Lai gan mūsdienu platuma grādos sēnes cepurīte biežāk sasniedz no 2-8 cm, citviet pasaulē šīs sēnes mēdz būt krietni raženākas. Lielākās gailenes sastopamas Kalifornijā – viena sēne sver vidēji 0,5 kg.

Gailenes satur daudz cinka un vara, kas nepieciešami asinsrades procesu nodrošināšanai organismā. Tāpat to sastāvā esošās minerālvielas labvēlīgi ietekmē plaušu un smadzeņu darbību, stiprina sirdi un redzi, kā arī uzlabo ādas stāvokli.

Katru gadu pasaulē tiek ievāktas aptuveni 200 000 tonnas gaileņu, 72 tonnas no tām Latvijā. Vasaras laikā LIDO bistro tiek apēsti gandrīz 1 800 kilogrami šo sēņu, visvairāk klienti iecienījuši gaileņu zupu ar kūpinātu gaļu.

Atsaldētas gailenes ir rūgtas, tāpēc labākais to uzglabāšanas veids ir kaltēšana. Ja tomēr ir vēlme tās saldēt, tad gailenes pirms tam ieteicams novārīt pienā vai rūpīgi sacept sviestā, kas mazina rūgto piegaršu.

Karsēšanas laikā gailenes zaudē lielu daļu savu vērtīgu īpašību, tāpēc dziednieciskiem nolūkiem tās ieteicams lietot svaigā un kaltētā veidā, kā arī uzlējumos. Piemēram, gaileņu uzlējums esot efektīvs līdzeklis angīnas un dažādu augoņu ārstēšanai.

Jāatzīmē vēl, ka gailenes līdzīgi kā citas sēnes nav ieteicams ēst uz nakti, jo kuņģim tās ir grūti pārstrādāt.
Ref:103.000.103.4020